AdTab HUND 225MG Tyggetabletter mod lopper og flåt til HUND 5,5 kg-11 kg
AdTab HUND 225MG Tyggetabletter mod lopper og flåt til HUND 5,5 kg-11 kg
AdTab flåt og loppemiddel til hunde over 5,5 kg-11 kg, AdTab er en velsmagende tyggetablet som beskytter din hund mod lopper og flåter i en måned.
AdTab HUND 225MG Tyggetabletter mod lopper og flåt til HUND 5,5 kg-11 kg
Iflg. lovgivningen, er der IKKE returret/bytteret på veterinære loppemidler. Bytning foretages kun ved produktmangler, kontakt Dyrelageret hvis forsendelsen ved modtagelsen er brudt eller på anden måde beskadiget.
AdTab tyggetabletter til hunde giver langvarig beskyttelse mod lopper og flåter i op til en måned. Tabletterne har smag af kød og en blød konsistens, der gør dem nemme at tygge og administrere – enten sammen med eller efter måltider.
AdTab er et målrettet produkt, der virker specifikt mod lopper og flåter. Det fås i fem forskellige styrker, så du kan vælge den variant, der passer præcist til din hunds vægt.
Tabletterne er klinisk testet og har en hurtig virkning – maksimal blodkoncentration opnås allerede inden for 2 timer, hvilket sikrer en effektiv indsats mod parasitter.
Bør ikke gives til hvalpe under 8 uger uden dyrlægens anvisning.
I pakningerne med tabletterne findes en patientvejledning, som du altid bør læse grundigt, inden du giver tabletterne til hunde. Hvis du er i tvivl om du må bruge tabletterne, bør du kontakte egen dyrlæge.
AdTab pligttekst:
AdTab tyggetabletter KAT: 12 mg, 48 mg, HUND: 56 mg, 112 mg, 225 mg, 450 mg, 900 mg (hund). Lotilaner.
Indikationsområde: Til behandling af loppe- og flåtangreb, virker mod disse parasitter i 1 måned.
Lopper og flåter skal sætte sig på værten og begynde at indtage blod for at blive eksponeret for det aktive stof.
Kontraindikationer: Bør ikke anvendes i tilfælde af overfølsomhed over for det aktive stof eller over for et eller flere af hjælpestofferne. En dyrlæge bør konsulteres før behandling af dyr, der er under 8 uger gamle eller har en kropsvægt på mindre end 1,3 kg (hund) eller 0,5 kg (kat). Produktet anbefales ikke til behandling mod flåter hos killinger, der er 5 måneder eller yngre.
Bivirkninger og risici: Alle bivirkninger er meget sjældne. HUND: Diarré, blodig diarré, opkastning, anorexi, sløvhed, øget tørst, kløe, uhensigtsmæssig vandladning, øget vandladning og urininkontinens er milde og forbigående og forsvinder typisk uden behandling. Manglende koordinering af bevægelser, kramper og rystelser er forbigående i de fleste tilfælde.
KAT: Opkastning, hyperaktivitet og kløe er milde og forbigående og forsvinder typisk uden behandling.
Lægemidlets sikkerhed er ikke fastlagt hos avlsdyr, drægtige eller diegivende dyr. Konsulter en dyrlæge før behandling under drægtighed og diegivning og af avlsdyr. Ingen kendte interaktioner.
Dosering: Hund: 20 – 43 mg/kg. Kat: 6-24 mg/kg. Brug en passende tablet eller en kombination af tabletter for at opnå den anbefalede dosis.
Indgiv tyggetabletten/-tabletterne én gang om måneden sammen med eller efter foderet (inden for 30 minutter efter fodring for kat). For optimal kontrol af loppe- og flåtangreb bør produktet administreres med månedlige intervaller gennem hele loppe- og/eller flåtsæsonen.
Pakningsstørrelser: Hver tabletstyrke fås i pakninger med 3 eller 6 tabletter.
Udleveringsgruppe: HV
Indehaver af markedsføringstilladelsen: Elanco GmbH, Tyskland.
OPLYSNINGERNE ER OMSKREVET I FORHOLD TIL DET AF EMA GODKENDTE PRODUKTRESUMÉ. PRODUKTRESUMEET KAN VEDERLAGSFRIT REKVIRERES FRA ELANCO. Forhandles af Elanco Denmark ApS, Lautrupvang 12, 1.th, 2750 Ballerup. Telefon 45 26 60 60
- Den anbefalede dosis er:
- Hunde mellem 1,3-2,5 kg skal have 1 stk. 56 mg tyggetablet
- Hunde mellem 2,5-5,5 kg skal have 1 stk. 112 mg tyggetablet
- Hunde mellem 5,5-11,0 kg skal have 1 stk. 225 mg tyggetablet
- Hunde mellem 11,0-22,0 kg skal have 1 stk. 450 mg tyggetablet
- Hunde mellem 22,0-45,0 kg skal have 1 stk. 900 mg tyggetablet
Henvisning til producenten
Produktresume EU

